بعدی
like

آغاز تور «آوای ایران» سیامک آقایی از یزد

‏. ‏(‏۱۶-‏بهمن-‏۱۳۹۷)

سیامک آقایی آهنگساز و نوازنده سنتور پس از تور موفق «باز عشق» که در بیش از ۵۰ شهر ایران اجرا شد، تور جدیدی را با عنوان «آوای ایران» از ۲۴ بهمن ماه از شهر یزد آغاز می‌کند. آقایی در این سلسله کنسرت تصمیم دارد آثارش را با خوانندگانی مختلف و متعلق به همان شهرها اجرا کند.

به گزارش آرت کافه،سیامک آقایی پس از تجربه کنسرت «یورش» که شهریور ماه در تهران روی صحنه برد، تصمیم دارد تا پیش از پایان سال جاری شمسی یعنی از ۲۴ بهمن تا ۲۴ اسفند رپرتوار «آوای ایران» را در ۱۲ شهر مختلف روی صحنه برود. یزد، تبریز، درود، بابل، اهواز، ماهشهر، رامهرمز، بهبهان، اصفهان، شهرکرد، بوکان و مهاباد شهرهایی هستند که آقایی در آنها روی صحنه خواهد رفت. اجرا در ۱۰ شهر قطعی شده است و اجرای دو شهر هم در مراحل پایانی رایزنی‌ها قرار دارد.


موسیقی  آوای ایران    سیامک آقایی   یزد تبریز  درود  بابل  اهواز  ماهشهر  رامهرمز

سیامک آقایی درباره کنسرت «آوای ایران» گفت: مدتی‌ است علاقه مند شدم که در کنار و ‌شاید موازی با مفاد اصلی برپایی یک مجموعه کنسرت ،چون رپرتوار و فضای موسیقایی آن پروژه ، به بار فرهنگی و تاثیراتی که می‌تواند در فضای موسیقی کشور بگذارد بیشتر توجه کنم. واین مهم باعث تغییراتی اساسی چه در محتوا و چه در سیاست کلی کاری‌ام شده است.

وی افزود:پروژه هایی چون «یورش» با آن حال و هوای معترض که برآمده از دغدغه های امروز جامعه ایران بود تا پروژه «باز عشق» با بیش از پ۵۰ اجرا در اقصی نقاط ایران که در کنار محتوای موسیقایی‌اش عملا در جهت حمایت از هنر نوازندگی و بالاخص ساز سنتور برنامه ریزی شده بود، نمونه هایی از بینش جدید من بوده‌اند. حال در تداوم همین نگاه زمینه طرح پروژه‌ای دیگر تحت عنوان «آوای ایران» پدیدار شد.

آقایی درباره استفاده از خوانندگان بومی هر منطقه برای پروژه «آوای ایران» گفت: ماجرا از این قرار است که در پی اجراهای متعددی که در این شش سال اخیر در سراسر ایران داشتم با استعدادهای گوناگونی در زمینه های متعددی، چه در عرصه نوازندگی و چه در بحث آواز و خوانندگی آشنا شدم و ایده تور «آوای ایران» از اینجا شکل گرفت و تصمیم گرفتم در این پروژه هنرمندان خوش قریحه این مناطق را با خود همراه کنم.

وی در این پروژه با هدف «حمایت از آواز ایرانی و حمایت از خوانندگی در سرتاسر ایران» تصمیم دارد یک رپرتوار واحد را با استعدادها و هنرمندان فعال شهرهای مختلف تمرین کند. آقایی در این باره توضیح داد: اگرچه تمرین تک به تک جزئیات با حدود ۴۰ نفر کار سختی به نظر می‌آید، ولی به لحاظ حسی و فرهنگی حال خوبی در من ایجاد کرده ،چرا که من به این شکل از موسیقی و آواز کشورم حمایت می کنم و از سوی دیگر این پروژه میت واند انگیزه‌ای برای سایر همکارانم باشد که به جای کار با یکی دو خواننده در تهران، به استعدادها و هنرمندان سایر شهرهای ایران بیشتر توجه کنند.

خالق مجموعه «یاد باد» در مورد رپرتوار این برنامه گفت: ۷ یا ۸ قطعه در این مجموعه اجرا می‌شود که ترکیبی از قطعات آهنگسازی شده و چند تصنیف است. آخرین قطعه بر اساس شعری از حافظ است که حالت جمع خوانی دارد و امیدوارم در آخر این تور بتوانم با تمام خوانندگان این قطعه را در تهران اجرا کنم.

در این پروژه در هر اجرا یک قطعه محلی از فرهنگ موسیقی آن منطقه ‌هم اجرا می‌شود و هچنین قطعه محبوب «یاد باد» از جمله تصنیف‌هایی است که در رپرتوار این تور گنجانده شده است.

تور «آوای ایران» از شهر یزد آغاز شده است . علاقه مندان در این شهر برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت یزد کنسرت (اوج کنسرت) مراجعه کنند. همچنین ۲۶ بهمن ماه در سالن پتروشیمی تبریر برگزار می‌شود. علاقمندان تبریزی نیز می‌توانند برای تهیه بلیت به سایت تیوال مراجعه کنند.

آخرین اجرای این تور در سال جاری، ۲۴ اسفند در مهاباد برگزار خواهد شد و پس از وقفه‌ای چند هفته‌ای دوباره در سال ۱۳۹۸ از سر گرفته می‌شود.
در یزد بامداد فلاحتی خواننده این اجراست و علی امیدی نوازنده سه‌تار و مراژ و کامران منتظری تمبک نواز سیامک آقایی را همراهی می‌کنند. همچنین در اجرای تبریز شهرام آبرومند به عنوان خواننده و کامران منتظری نوازنده تمبک همراه «آوای ایران» هستند.